CMS چیست؟تفاوت CMSهای شرکتی و رایگان

طراحی یک سایت شامل دو بخش می شود.بخش اول سمت کاربر می باشد و شامل قالبی است که بر روی مروگرها نمایش داده می شود و همگان می توانند آن را مشاهده نمایند.بخش دوم شامل پنل مدیریتی محتوا یا CMS (Content Management System)سایت می باشد که در اختیار مدیران سایت قرار دارد و می توانند در این بخش مطالب خود را قرار دهند و یا تغییراتی بر روی سایت اعمال نمایند.

cms-سیستم مدیریت محتوا-پنل مدیریت.یاری وب

CMS چیست؟

CMS مخفف عبارت  Content Management System و به معنای سیستم مدیریت محتوا می باشد و به نرم افزارهایی گفته می شوند که عملیات ثبت ، بروزرسانی ، حذف و بازیابی اطلاعات را انجام می دهند.
تمام عملیات مربوط به صفحات وب از لحظه به وجود آمدنشان توسط این CMSها کنترل می شوند.

برای اینکه به اهمیت وجود CMSها پی ببریم درنظر بگیرید که اصلا چنین نرم افزارهایی وجود نداشتند.حال تصور کنید سایت خود را راه انداخته اید و همه کارهای لازم را انجام داده اید. ولی حالا احساس می کنید به یک صفحه دیگر نیاز دارید و یا اینکه می خواهید تغییراتی در صفحاتتان ایجاد نمایید. برای این کار چاره ای نحواهید داشت جز اینکه در کد HTML سایتتان دست ببرید و برای این کار هم باید تا حدودی با زبان برنامه نویسی HTML آشنایی داشته باشید.
به این نوع طراحی که برای هر تغییری نیاز به دستکاری در کد دارید طراحی استاتیک گفته می شود.

همان گونه که ملاحظه کردید وجود CMSها برای مدیریت سایت ها واقعا ضروری می باشند.
به این نوع طراحی سایت که می توانید بعد از اتمام عملیات مربوط به راه اندازی سایت با استفاده از CMSها و به راحتی تغییراتی که می خواهید را اعمال نمایید طراحی داینامیک گفته می شود.
ابزارهای موجود در این نرم افزارها باعث می شود تا مدیران سایت بدون داشتن دانش برنامه نویس به ایجاد و مدیریت محتوا بپردازند.

CMSها به چند دسته تقسیم می شوند؟

  1. CMSهای شرکتی و اختصاصی : بعضی از شرکت های طراحی سایت برای خود یک CMS اختصاصی طراحی می کنند و به مشتریان خود ارائه می دهند. این پنل مدیریت اختصاصی همین شرکت میباشد و به نسبت از امنیت بالایی برخوردار هستند ولی تنها قالب هایی که این شرکت طراحی می کند می تواند استفاده نماید.
  2. CMSهای رایگان : این پنل های مدیریتی Open Soure می باشند و کدهای آن ها در اختیار همگان قرار دارد و هرکسی که با زبان برنامه نویسی استفاده شده در طراح آن ها آشنایی داشته باشد می تواند بسته به نیاز خود تغییرات در آن ایجاد کند و یا افزونه ای طراحی نموده و به این پنا اضافه نماید. این ویژگی باعث کاهش چشمگیر هزینه طراحی سایت می شود.علاوه بر این قالب های آماده و متنوع و با امکانات زیاد در زمینه های گوناگون برای این پنل ها وجود دارد و انتخاب را برای شما آسانتر می نماید.از طرفی به دلیل در دسترس قرار داشتن کدها تا حدودی از لحاظ امنیتی پایین تر از پنل های مدیریتی شرکتی قرار دارند. که البته برای رفع این مشکل نیز افزونه های زیادی طراحی شده اند.

براساس آمار ارائه شده توسط سایت wappalyzer.com  پرکاربردترین پنل رایگان موجود با ۶۳% مربوط به سیستم مدیریت محتوا WordPress می باشد. رتبه بعدی متعلق به جوملا با ۱۴% و رتبه سوم نیز به دروپال با ۸% تعلق دارد.

نوع CMS هزينه توليد پشتيباني استفاده مجدد
قبل از پيدايش CMS بالا ضعيف-وابسته خيلي کم
بعداز پيدايشCMS شرکتي مناسب خوب-وابسته تا حدودي
بعداز پيمايش CMS رايگان ايده آل عالي-مستقل عالي
Rate this post

نمایش پست بعدی: نمایش پست قبلی:
اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0